T.C. Fırat Üniversitesi

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

 

ana sayfa

genel bilgi

programlar

yönetim

akademik personel

idari personel

linkler

resimler

haber/duyuru

iletişim

webmaster
 

Genel Bilgi

Yüksek Öğretim Kurulu’nun 07.05.1990 tarih ve 2194 sayılı kararı ile Elazığ Meslek Yüksekokulu’ndan ayrılarak Fırat Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü oluşturulmuş ve 1990-1991 öğretim yılında Hemşirelik önlisans programı ile eğitim ve öğretime başlamıştır.

1992-1993 Öğretim yılında Ebelik, Anestezi, radyoloji, Tıbbi Laboratuvar ve Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik programları açılmıştır.

1997-1998 Öğretin yılından itibaren Ebelik ve Hemşirelik programları Sağlık Yüksekokulu bünyesinde lisans düzeyinde eğitim vermeye başladığı için, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’ndan ayrılmıştır. Halen yüksekokulumuz Anestezi Teknikerliği, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri, Tıbbi Laboratuvar Teknikleri ile Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Programları ile  eğitim ve öğretimini sürdürmektedir. 2009 yılında açılan Otopsi Yardımcılığı Programı'na ise 2009-2010 Eğitim-Öğretim Döneminden itibaren öğrenci alınmaya başlanacaktır.

 Fırat Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nun amacı; sağlık hizmetleri alanında eğitim ve öğretim yapmak ve bünyesinde bulundurduğu önlisans programları ile sağlık hizmetleri sistemi içerisinde görev yapacak sağlık elemanları yetiştirmektir.

Yüksekokulumuza bağlı Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi kampüsü içerisinde bulunan 3 katlı Jeoloji Mühendisliği binasının 1. katının tamamı ile 2. katının bir bölümü Yüksekokulumuzun kullanım alanı olarak ayrılmış olup; öğrencilerin eğitim ve öğretimi ayrılan bu mekanda sürdürülmektedir.

 Yüksekokulumuzdaki mevcut dört program, 8 sınıf ve 1 laboratuvarda eğitim ve öğretim sürdürülmektedir. Yüksekokulumuz akademik ve İdari personelin kullanımında bulunan 15 adet büro ve 1 depo bulunmaktadır.

Şu andaki personelimize ve öğrenci sayımıza cevap verebilen dershane ve bürolar mevcuttur. Eğitim-Öğretim yapılacak programlara uygun eğitim materyali, araç, gereç ve donanımlarımız mevcut olup, eğitim amaçlı olarak kullanılmaktadır.

Yüksekokulumuzun Üniversite kampüsü içerisinde bulunması nedeniyle, öğrencilerimiz 100 m uzaklıkta bulunan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun yurtlarından istifade etmektedirler. Kampüs şehrin içinde olduğundan Yüksekokula ulaşım da oldukça kolay ve çabuk olmaktadır. Kampüs içerisine yirmişer dakikalık arayla belediye otobüsleri hizmet vermektedir.

 Üniversite personelinin ve öğrencilerin istifadesine sunulmuş bulunan ayrı ayrı yemekhaneler ve sosyal tesisler bulunmakta ve hizmet vermektedir. Kapalı spor salonu, açık spor tesisleri, toplantı ve konferans salonları, kütüphane, sağlık merkezi-ünitesi, garaj, misafirhane, çamaşırhane, restoran, kafeler ve diğer sosyal-kültürel imkanların hemen hemen hepsine sahip bulunan Üniversitemizin servis araçlarından da faydalanılmakta, ayrıca Yüksekokulumuz binası içerisindeki kantin-kafeteryada öğrencilerin her tür ihtiyaçları karşılanmaktadır.

 

anasayfa
webmaster: Ramazan Erdem